کتاب من و کتاب

معرفی کتاب من و کتاب

کتاب من و کتاب مجموعه گفتارها و نظرات مقام معظم رهبری (سید علی خامنه‌ای) دربارۀ کتاب و کتاب‌خوانی است که در دیدارهای مختلف نویسندگان و مسئولان فرهنگی و نیز بازدیدهای ایشان از نمایشگاه‌های کتاب بیان شده است.

این بیانات در چهار فصل با عنوان‌های اهمیت کتاب و کتاب‌خوانی، من و کتاب، نقد وضع موجود و چه باید کرد تنظیم شده و فصل پنجم و ششم به یادداشت‌ها و دست‌ خط‌ های ایشان در کتاب‌های مختلف (عمدتا با موضوع دفاع مقدس) اختصاص یافته است.نگاه مقام معظم رهبری در این کتاب بیشتر به تبیین جایگاه کتاب و نیز نقد میزان اهمیت کم کتاب در میان جامعه و در آخر ارائه راه‌حل برای مرتفع شدن این مشکل است.

همچنین در دو فصل آخر کتاب‌هایی از قبیل جنگ پابرهنه، پابه‌پای باران، زنده باد کمیل، جشن حنابندان، فرمانده من و... مورد توجه رهبر معظم انقلاب قرار گرفته است. این کتاب از جهت آشنایی بیشتر با نظرات و دیدگاه‌های عالی‌ترین مسئول کشور درباره کتاب و نیز آگاهی از میزان توجه ایشان به این مقوله می‌تواند مفید باشد.

قطع نظر از جایگاه والای سیاسی مقام معظم رهبری به عنوان رهبر نظام جمهوری اسلامی ایران و نیز مرتبه منیع فقاهتی ایشان در مقام مرجعیت تقلید و ولایت امر شیعیان، وجه پژوهشی و احاطه معظم‌له بر مسائل فرهنگی و ادبی کشور نیز از چنان مرتبه و منزلتی برخوردار است که بنا به گفته دکتر غلامعلی حداد عادل، امروزه در کشور کمتر کسی را می‌توان یافت که از حیث میزان مطالعه و آشنایی با مقوله کتاب به پای رهبر انقلاب برسد؛ از این رو انتشار اثر «من و کتاب» که حاوی برخی تقریرهای شفاهی ایشان در مورد وضعیت کتاب و کتاب‌خوانی و نیز خاطرات شخصی ایشان در مورد بعضی آثاری است که مورد توجه رهبر انقلاب واقع شده‌اند، از جمله بهترین آثاری است که تاکنون در این زمینه منتشر شده و در عین اختصار حاوی نکاتی کاربردی و راهگشا برای افزایش میزان سرانه مطاله کتاب در کشور بوده که با جلب توجه مخاطبان تاکنون به چاپ سی و سوم رسیده است.لحن صمیمی، مشفقانه و عاری از تکلف مقام معظم رهبری در ارائه مطالب و نظرات گوناگون، از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های این کتاب است که موجب می‌شود مطالعه آن برای هر گروه سنی و با هر سطح تحصیلی متفاوتی مفید باشد.

فایل های ضمیمه

عنوان فایل حجم فایل تعداد دریافت دریافت
man-va-ketab_compressed 3 مگابایت 1408 مرتبه دریافت
توسط مدیر سایت clock 1400/08/23 00:00 clock مشاهده: 1651 comment نظرات : ۰
tag گروه(ها):
نویسنده امام خامنه ای
انتشارات سوره مهر
  • یکشنبه 13 آذر سال 1401 - روز جهانی معلولان و روز بیمه